Грудне вигодовування – ключ до сталого розвитку

Грудне вигодовування – ключ до сталого розвитку

2018-08-01T13:03:48+03:00 01.08.2018|

Щороку з 1 по 7 серпня більш ніж 170 країн світу відзначають Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Тема цьогорічного Тижня – «Грудне вигодовування – ключ до сталого розвитку».

Найавторитетніший світовий експерт у сфері медицини – Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує: «Немовлята та діти раннього віку найкраще зростають коли отримують грудне молоко. Оптимальна практика грудного вигодовування – це ранній початок та виключно грудне вигодовування до 6 місяців та подальший відповідний віку прикорм з продовженням грудного вигодовування до 2-х років і більше. Грудне вигодовування є одним з найбільш ефективних заходів зі збереження дитячих життів, захищаючи в тому числі від ускладнень внаслідок недоношеності, інфекцій новонароджених, пневмонії та діареї. Крім того, грудне вигодовування має чисельні довготривалі переваги для здоров’я: дорослі, які свого часу знаходились на грудному вигодовуванні, менш схильні до надмірної ваги, рідше хворіють на діабет та мають кращі показники інтелектуального розвитку».

ВООЗ здійснює підтримку країн у досягненні Цілей сталого розвитку, які ухвалила Генеральна Асамблея ООН на 2016 – 2030 роки, в тому числі через пропаганду грудного вигодовування, так як останнє сприяє виконанню Цілі 2 (подолання голоду, поліпшення харчування) та Цілі 3 (зменшення дитячої смертності).

Визнаючи критичну важливість харчування для здоров’я та розвитку, країни-члени ВООЗ одноголосно підтримали «План харчування матерів, немовлят та дітей раннього віку» на 65-й Асамблеї ВООЗ 2012-го року. План закликає до того, аби до 2025 року принаймні 50% немовлят світу знаходились на виключно грудному вигодовуванні до 6-ти місячного віку. Наразі лише близько 38% немовлят до 6-ти місяців отримують виключно грудне молоко.

Тому, цьогорічний Тиждень підтримки грудного вигодовування спрямований на привернення уваги громадськості до важливості грудного вигодовування, як ключового елементу, що змушує подбати про важливість благополучного початку життя, про необхідність поважати один одного та піклуватися про світ, в якому ми живемо.

 

Мамине молоко – безпека, здоров’я і нормальний розвиток  дитини 

Новонароджена дитина потребує харчування маминим молоком, навіть якщо мама нервує чи хворіє. Для самої мами годування грудьми – корисне і вигідне, бо забезпечує:

Ідеальне харчування для дитини на початку життя. Воно містить оптимальну кількість води, поживних речовин, вітамінів і мінералів, потрібну для нормального розвитку малюка. Жодна суміш не здатна замінити його за цими параметрами.

Основу безпеки новонародженого, оскільки з молоком матері дитина отримує антитіла і речовини, які сприяють створенню її власного імунітету і захищають від респіраторних та інших інфекційних захворювань, зокрема діареї та пневмонії – двом головним причинам дитячої смертності. Жодна суміш не здатна замінити його за цими параметрами.

Відновлення жіночого організму після пологів. Годування грудьми дозволяє відновлюватись швидше, запобігти раннім післяродовим кровотечам, стимулювати скорочення матки. Крім того, воно прискорює відновлення ваги і в подальшому знижує ризик раку молочних залоз і яєчників.

Міцніший психологічний зв’язок між мамою та дитиною, завдяки чому жінка набагато краще розуміє потреба свого малюка. Постійне спілкування з дитиною у такий природний спосіб також заспокоює як дитину, так і матір.

Зверніть увагу на те, що у перші дні після народження для дитини є нормальною втрата до 10% ваги, що не може бути показанням до використання сумішей чи реанімації,

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) стверджує, що підлітки та дорослі, що були на грудному вигодовуванні в дитинстві, з меншою ймовірністю мають зайву вагі, діабет другого типу і мають вищі результати тестів на інтелектуальний розвиток.

Як годувати

– З перших хвилин життя
– На вимогу дитини
– Правильно прикладати

Одразу після народження

Починати грудне вигодовування потрібно якнайшвидше після народження дитини. У молозиві містяться необхідні антитіла для захисту вашого малюка. Якщо вам здаватиметься, що молозива недостатньо, не хвилюйтесь: воно  дуже поживне і містить необхідні вітаміни у достатній кількості.

Одразу після народження дитину  повинні покласти вам на живіт, а після перетинання пуповини – перекласти на груди. Ви помітите, як вона сама почне шукати груди, і зможете одразу її погодувати. Акушерка допоможе вам правильно прикласти дитину.

Якщо з якихось причин перше годування не відбулося пологовій залі,  потрібно розпочати його якнайшвидше вже у палаті спільного перебування.

Годування грудьми не потребує ніякої підготовки сосків, і його успішність    не  залежить від їхньої форми. Не треба також постійно мити груди перед  чи після годування: це порушує баланс мікрофлори на сосках і ареолі та призводить до пересушування шкіри, утворення у ній тріщин.

Молочна залоза кожної жінки виробляє необхідну дитині кількість молока,  а його склад з часом змінюється, пристосовуючись до потреб дитини. При цьому харчування та стан здоров’я матері жодним чином не впливають на якісний склад та кількість молока. Жодні аналізи на склад чи стерильність молока непотрібні. Природа подбала про те, щоб годувати грудьми було зручно, корисно і безпечно.

До 6 місяців

Після виписки з пологового будинку необхідно продовжувати годувати дитину виключно грудним молоком протягом перших шести місяців життя. Склад і кількість молока змінюватимуться відповідно до потреб дитини.

Важливим є правильне прикладання дитини до грудей: щоб підборіддя дитини торкалось груді, ротик був широко відкритий, нижняя губка вивернута назовні, і дитина більше захоплювала нижнюю частину ареоли соска. Якщо дитина захоплює тільки сосок, вона не може зробити потрібні хвилеподібні рухи язиком і від того більше тягне сам сосок, травмуючи його. Правильне прикладання із захопленням ареоли зменшує навантаження на сосок, дозволяє вам уникнути запалення і болей та забезпечити ефективне смоктання.

Годуйте дитину, коли вона сама того просить. Діти самі регулюють свій режим харчування і знають, коли і скільки молока їм потрібно. Завдяки регулярному годуванню, молоко вироблятиметься у потрібній кількості та не буде застоюватись у грудях.

Багатьом дітям потрібне годування декілька разів на ніч. Обов’язково годуйте їх одразу, коли вони просять. Це дуже просто: молоко в грудях вже нагріте до ідеальної температури, вам не потрібно його окремо готувати і мити після годування посуд, а завдяки особливому гормональному фону ви швидше заснете знову.

Від 6 місяців

Обов’язково продовжуйте грудне годування до виповнення дитині 1 року. Після піврічного віку дитина потребуватиме пригодовування, щоб отримувати необхідну кількість поживних речовин та мікроелементів. Однак грудне молоко у цей період залишається необхідною основою харчування малюка. Особливо важливо годувати груддю, коли дитина хворіє: аппетит до додаткової їжі знижується, а до грудного молока залишається на тому ж рівні.

Найкраще – поєднувати годування з ложечки із грудним годуванням та додавати грудне молоко у нові для дитини продукти. До і після додаткового годування варто прикладати дитину до грудей – так дитина буде більше задоволена процессом годування.

В разі об’єктивної нестачі грудного молока питання про призначення сумішей вирішується виключно медичним працівником в індивідуальному порядку.