25 травня – Всесвітній день щитоподібної залози

25 травня – Всесвітній день щитоподібної залози

2023-05-11T10:28:37+03:00 25.05.2023|
Схильність до розладів щитоподібної залози має один мільярд людей – кожен восьмий мешканець планети. Для українців ця проблема особливо актуальна, адже більша частина населення має дефіцит йоду і вживає його менше норми.
👉Чим же така унікальна щитоподібна залоза?
Гормон кальцитонін, який вона виробляє, допомагає регулювати рівень кальцію в крові, а тиреоїдні гормони впливають на роботу серця, обмін речовин, нормальну сексуальну функцію, ріст та розвиток дітей. Але для вироблення гормонів щитоподібній залозі потрібне «пальне» і для неї це – йод.
📍Природними джерелами йоду є морепродукти, особливо морська капуста. Жоден інший продукт не містить стільки йоду. Багаті на цей елемент біла риба, овочі (картопля, редиска, часник, буряк, томати, спаржа, зелена цибуля, щавель та шпинат), фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси та хурма), яйця, яловичина та волоські горіхи.
📍Замініть звичайну сіль на йодовану та додавайте її у вже приготовані страви, аби йод не випаровувався через нагрівання.
Яка #денна_норма_йоду? Ось норми фізіологічних потреб, затверджених МОЗ:
👉Для дітей і підлітків — 90-150 мкг;
👉Для дорослих чоловіків та жінок — 150-300 мкг;
👉Для жінок під час вагітності та у період лактації — 200 мкг.
Якщо йоду бракує, щитоподібна залоза збільшується, але не може виробити достатньо так званих йодованих гормонів. Це – гіпотиреоз. Як його розпізнати? Слабкість, проблеми з набором чи втратою ваги, біль у м’язах, депресія, затримка розумового розвитку у дітей.
Коли щитоподібна залоза виробляє забагато тиреоїдних гормонів – це гіпертиреоз. Характерними ознаками є дратівливість, непереносимість спеки, тремор, втрата ваги на тлі підвищеного апетиту, тахікардія (часте серцебиття), порушення сну.
📍Варто зазначити, що в Україні надлишок гормонів щитоподібної залози трапляється значно рідше, ніж їх нестача.
Регулярні огляди в лікаря і здорове харчування дозволять уникнути чи вчасно виявити розлад щитоподібної залози. За цим особливо уважно потрібно стежити жінкам – захворювання щитоподібної залози трапляються у них частіше, ніж у чоловіків. Зокрема, від гіпертиреозу (а саме від дифузного токсичного зоба) жінки страждають у 9 разів частіше.