28 липня — Всесвітній день боротьби з гепатитом

28 липня — Всесвітній день боротьби з гепатитом

2022-07-13T09:20:01+03:00 28.07.2022|

Щорічно 28 липня у багатьох країнах світу відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day).

Нещодавно, до появи COVID-19, вчені назвали самий смертоносний вірус на землі. Ним виявився вірус гепатиту, котрий щорічно вбиває понад 1,3 млн людей. Отже головним «вбивцею» людей виявився не ВІЛ, не туберкульоз, а різні штами вірусу гепатиту.

Причиною смерті є не лише сама хвороба, але і пов’язані з нею негативні ефекти – цироз та рак печінки, а також інші ускладнення.

Вірусний гепатит — це захворювання печінки запального характеру вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Вірусні гепатити А, Е – мають фекально-оральний механізм зараження, інші (гепатити В,С,Д, F, G, TTV, Sen) — контактний (раневий) механізм зараження.

Захворювання супроводжуються інтоксикацією та переважно ураженням печінки, нерідко жовтяницею. В Україні проводиться реєстрація трьох найпоширеніших варіантів захворювання, які викликаються вірусами гепатиту А, В, С.  

Аналізуючи рівень захворюваності в області лише за останні 6 місяців щодо вперше виявлених випадків гепатитів, слід підкреслити, що хронічні вірусні гепатити становлять 81% від захворюваності вірусними гепатитами, і лише хронічних вірусних гепатитів С виявлено майже 40 випадків.

Як себе захистити від вірусу?

Зробіть щеплення від гепатиту В. Вакцина коштує близько 300 гривень. Щеплень потрібно зробити три (через місяць після першого і через півроку після другого).За рецептом зверніться до сімейного лікаря.

Дітей до 14 років щеплять безкоштовно. Новонароджених вакцинують у пологових будинках.

Вакцина від гепатиту В — вважається першою вакциною проти онкохвороб. Вакцина безпечна, бо містить не сам вірус, а лише очищений основний поверхневий антиген вірусу. Тому не може спровокувати хвороби! На Заході від гепатиту В вакцинують навіть онкохворих.

На манікюр-педикюр ходіть зі своїм набором інструментів.

Татуювання і пірсинг робіть тільки у косметологічних клініках, що мають відповідну ліцензію.

У вас повинен бути один стоматолог, гінеколог, якому ви довіряєте.

Якщо є можливість вибору, уникайте парентеральних втручань.

Вірусні гепатити В і С передаються статевим шляхом. Користуйтеся презервативом.

Будь-хто з ваших рідних може бути інфікованим — чоловік чи дружина, батьки, хтось із дітей. Вірус може передатися   через мікротравми шкіри, слизової. Тому кожен повинен мати свою зубну щітку, свої ножиці, бритву, рушник.

 Де можна обстежитися?

У свого сімейного лікаря – відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України № 504 від 19.03.2018 року “Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги” до переліку обов’язкових обстежень на первинній ланці входять тестування на маркери вірусних гепатитів.

Що робити далі, якщо результат позитивний?

У разі позитивного тесту, лікар скеровує у приватну лабораторію для проведення підтверджувальної діагностики полімеразною ланцюговою реакціє на виявлення РНК ВГС. Якщо ПЛР виявляє вірус, це свідчить про хронічний вірусний гепатит С.

Діагноз підтверджено – які наступні кроки?

Потрібно пройти ще додаткові обстеження (загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові (АЛТ, АСТ), маркери вірусного гепатиту В HBsAg) і розпочати лікування. За лінком https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/likuvannya-virusnikh-gepatitiv  можна знайти заклади охорони здоров’я, де надається лікування.

Чи проводиться лікування?

На разі в Україні наявні препарати прямої противірусної дії, ефективність яких становить вище 95%, майже не супроводжуються побічними реакціями. Тривалість лікування 12 або 24 тижні (залежно від стану печінки та попереднього досвіду лікування)

Чи можна дізнатися про наявність лікування онлайн?

Так, за лінком https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/monitoring-nayavnosti-preparativ-dlya-likuvannya-vgs-i-vgv-dlya-doroslikh-i-ditey можна дізнатися про наявність конкретного препарату в лікарнях і, відповідно, стати на облік та отримати ці препарати.