4 ЧЕРВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ІЗ КАРІЄСОМ

4 ЧЕРВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ІЗ КАРІЄСОМ

2021-06-04T09:50:37+03:00 04.06.2021|

Відзначати на початку літа Міжнародний день боротьби з карієсом стоматологи запропонували у 2013 році . Четвертий день червня присвячений боротьбі із захворюванням, від якого населення планети потерпає вже не одне тисячоліття.

Карієс – одна з найбільш парадоксальних хвороб людства. По-перше – він уражає переважну більшість (якщо не все) населення земної кулі. По-друге – карієс на стадії утворення порожнини в дійсності є невиліковною хворобою – адже емаль зуба не здатна до регенерації, а на сьогодні будь-яка найкраща і найсучасніша пломба, реставрація, коронка поступаються за своїми властивостями власним тканинам зуба. І по-третє – карієс є захворюванням, що може бути беззаперечно попередженим, профілактованим, тобто, світ без карієсу – обґрунтована реальність, яка тисячоліттями не може стати дійсністю. Мабуть, тому, що досягти цієї мети можна лише через розуміння того, що карієс – це не «дірка в зубі», а комплексне захворювання організму, яке поєднує в собі високу активність кислотопродукуючої мікрофлори порожнини рота, певний характер харчування і недосконалість захисних чинників, зокрема – індивідуальної гігієни порожнини рота кожної людини. Найбільш якісна пломба чи реставрація не буде служити довго, якщо не відновити баланс про- і протикаріозних чинників у порожнині рота, якщо не впливати на хід хвороби в цілому, а не тільки на її наслідки у вигляді каріозних порожнин.

Карієс уражає найтвердішу тканину людського організму – зубну емаль, а його наслідками можуть бути важкі інфекційні захворювання усієї щелепно-лицевої ділянки, негативний вплив на загальне фізичне і психологічне здоров’я людини, її якість життя, порушення розвитку лицевого скелету дітей, зменшення їх маси тіла, психологічні проблеми тощо. Тисячі наукових досліджень, присвячених карієсу зубів, проводились і проводяться у світі щороку, провідні стоматологічні асоціації розробляють нові протоколи діагностики і лікування, ВООЗ присвячує численні видання карієсу дубів, особливо у дітей. 

Основними факторами ризику виникнення захворювань ротової порожнини є їжа із високим вмістом цукру, куріння, вживання алкоголю, а також недостатні гігієна порожнини рота і догляд.

Споживання надмірної кількості цукру активує бактерії в роті, які перетворюють цукор на кислоти, що починають розчиняти зубну емаль. Загроза карієсу зростає, якщо ви споживаєте цукор більше чотирьох разів на день і/або споживаєте понад 50 г (приблизно 12 чайних ложок) на день.

Остерігайтеся цукру, доданого до їжі виробником, а також того, що міститься у меді, сиропах, фруктових соках і їхніх концентратах. Зверніть увагу на те, скільки цукру ви додаєте під час приготування власної їжі.

Куріння підвищує ризик захворювання ясен і раку ротової порожнини, а також змінює колір зубів, спричиняє неприємний запах із рота, передчасну втрату зубів, часткову втрату смаку та нюху.

В алкогольних напоях часто підвищена кислотність і вміст цукру, що збільшує ризик карієсу.

Погана гігієна ротової порожнини призводить до накопичення в роті бактерій, утворення бактеріальної плівки на зубах, унаслідок чого виникають карієс, гінгівіт, пародонтоз. Карієс може викликати дискомфорт, біль та неприємний запах із рота.

Чищення зубів двічі на день пастою із фтором допомагає зменшити кількість бактерій і запобігти утворенню нальоту. Зуби стають стійкішими до кислот, які спричиняють карієс.

Раннє виявлення проблем у ротовій порожнині є ключовим фактором для запобігання або регулювання захворювань. Регулярні огляди у стоматолога гарантують, що такі проблеми, як карієс, гінгівіт і пародонтит, буде виявлено та вилікувано якомога раніше.