Зафіксовано кашлюк

Зафіксовано кашлюк

2023-03-06T16:18:28+02:00 07.03.2023|

Як повідомили у ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»  за січень-лютий 2023 року зафіксовано 15 випадків кашлюка. У минулому році було 2 випадки, а у 2021-2020 рр. – жодного. У тому числі виявлено 4 сімейних вогнища кашлюка, де двоє і більше хворих в одній родині.

Попереджаємо: кашлюк – вкрай заразне захворювання дихальних шляхів. Найбільш характерною ознакою кашлюка є затяжний кашель. Хвороба легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Багато дітей, інфікованих кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят. У немовлят кашлюк може проявлятися апное (тимчасовим припиненням дихальних рухів), тому для новонароджених дітей особливо важливо перебувати у щепленому середовищі. Якщо у вашій сім’ї є старші діти і ви плануєте поповнення, пам’ятайте, що старші діти, які не отримали всі щеплення від кашлюка, несуть загрозу немовляті!

Приблизно у кожної десятої дитини, яка захворіла на кашлюк, розвивається запалення легень, у кожного 50-го виникають судоми (у 3% немовлят). В 1 на 250 випадків (у 1% грудних дітей) вражається головний мозок (енцефалопатія). Кашлюк і його ускладнення можуть призвести до смерті дитини. Пік смертності від кашлюка припадає на вік до 1 року.

Симптоми, зазвичай, з’являються через 7–10 днів після інфікування: помірний жар, нежить, кашель, який, як правило, переходить у судомний кашель.

Виникненню та поширенню даного захворювання сприяє збільшення кількості неімунних осіб та в свою чергу зниження колективного імунітету. У прищеплених дітей ризик захворіти у 4-6 разів нижча.

Тож, одним з найбільш ефективних методів профілактики кашлюка і його ускладнень є вакцинація. Щеплення проти кашлюка входить до Національного календаря профілактичних щеплень. Вакцини закуповуються державним коштом, отже щепити дитину можна безоплатно в медичному закладі. Потрібно лише звернутися до свого сімейного лікаря.

Схема щеплення:

перша доза — 2 місяці

друга доза — 4 місяці

третя доза — 6 місяців

четверта доза — 18 місяців

Для вакцинації проти кашлюка можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця. Для того, щоб вберегти вашу дитину від кашлюка, вона повинна отримати рекомендований курс щеплень.