Гіпертонія та гіпотонія: як боротися з перепадами артеріального тиску в літню пору

Гіпертонія та гіпотонія: як боротися з перепадами артеріального тиску в літню пору

2022-06-16T15:37:15+03:00 20.06.2022|

Якщо літо – ваша улюблена пора року, тоді ви точно не гіпертонік і не гіпотонік. Якщо для когось спека – чудова можливість позасмагати, вирушити на відпочинок до моря та активно провести час під палючим сонцем, то людям, які мають проблеми з артеріальним тиском, зовсім не весело. Гіпертоніки та гіпотоніки погано переносять високі температури та різкі перепади атмосферного тиску. Якщо в надспекотні дні ваш колега приходив на роботу вже виснаженим, розгубленим, з важкістю виконував навіть легкі завдання, не зліться, а поспівчувайте й спробуйте допомогти, адже влітку таким людям дійсно нелегко. Як же рятуватися? Що робити, аби літо не ставало суцільним пеклом, а все ж приносило задоволення? Ми зібрали поради, дотримуючись яких, спека та зміна погодних умов стануть для вас лише легким розчаруванням.

Якщо ви страждаєте від низького артеріального тиску

У гіпотоніків улітку в разі погодних змін артеріальний тиск, як правило, ще більше знижується. Це пояснюється тим, що під час спеки в’язкість крові підвищується, судинні стінки втрачають свій тонус, людському організму не вистачає кисню, внаслідок чого відбувається зниження адаптаційних механізмів. Через низький тиск порушується повноцінне функціонування внутрішніх органів, може виникнути нейроциркулярна дистонія, порушення ендокринного характеру, дефіцит кори надниркових залоз, тому ігнорувати такий стан не можна.

Лікування артеріальної гіпотонії, як і гіпертонії, завжди має бути комплексним:

 • оздоровча дієта (вживання лише дозволених продуктів);
 • оптимальні фізичні навантаження (їзда на велосипеді, плавання);
 • регулярний прийом ліків.

Щодня необхідно:

 • пити багато негазованої рідини (бажано через кожні 2 години випивати по 250 мл звичайної води);
 • приймати контрастний душ;
 • якщо фіксується незначне зниження тиску, можна випити одну чашку солодкої кави, але не більше (діє лише в разі зміни погодних умов);
 • якщо зниження тиску спричинене спекою, вживати каву заборонено, краще віддавати перевагу освіжаючим фрешам;
 • влаштовувати піші прогулянки на свіжому повітрі;
 • слідкувати за своїм харчуванням. Включіть до раціону печінку, спеції, натуральний чорний шоколад, різні ягоди, овочі, сезонні фрукти (особливо червоні та помаранчеві). Пийте зелений чай, женьшень, іноді можна дозволити собі келих червоного вина;
 • в особливо спекотний час потрібно дихати животом (лікарі стверджують, що одна з причин зниження тиску – защемлення певних ділянок судинної системи внаслідок м’язової напруги).

Якщо ви страждаєте від високого артеріального тиску

Гіпертонічна хвороба також відома як артеріальна гіпертензія. На неї хворіє до 40 % дорослого працездатного населення України, проте лише половина з них знає про свій діагноз.

На відміну від гіпотоніків, тиск яких лише знижується, реакція гіпертоніків на спеку та зміну погодних умов може бути непередбачуваною: тиск може впасти, а може підскочити, що становить серйозну загрозу всьому людському організму. Зовні ж симптоми цих станів дуже схожі. Саме тому влітку варто завжди тримати під рукою тонометр і діяти залежно від його показників.

Передусім:

–           завжди носіть із собою воду та ліки, призначені лікарем;

–           відмовтеся від куріння;

–           регулярно займайтесь спортом;

–           підтримуйте нормальну масу тіла;

–           споживайте менше солі;

–           відмовтеся від алкоголю.

Щодня потрібно:

 • пити необхідну кількість рідини. У цьому випадку дуже важливо дотримуватись норми. Надмірне її вживання може призвести до набряклості кінцівок, задишки, а недостатня кількість води в організмі підвищує в’язкість крові, спричиняє тромбоутворення, збільшується ризик розвитку інфаркту або інсульту. Під рідиною маємо на увазі не лише воду, а й сік, чай, компот тощо;
 • за можливості уникати сонця;
 • пити трав’яний лікувальний чай;
 • носити одяг із натуральних тканин світлих відтінків, не забувати про головний убір;
 • приймати контрастний душ (але в разі нормалізації температури тіла);
 • мінімалізувати активні фізичні навантаження. Влаштовуйте повільні піші прогулянки (вранці або у вечірній час);
 • слідкувати за харчуванням. Виключіть зі свого раціону солене, смажене, копчене, жирне. Забудьте про вживання алкоголю, натомість віддайте перевагу фруктам, ягодам, вітамінним прохолодним напоям.

Додамо, що італійські вчені провели дослідження, завдяки якому дізналися: температура в приміщенні та тривалість світлового дня може підвищувати або знижувати артеріальний тиск. Виявилося, що коли в приміщенні температура підвищується на 1 градус – артеріальний тиск знижується на 0,6 мм рт. ст. А подовження світлового дня на 1 годину підвищує тиск на 0,63 мм рт. ст.

Тобто від холоду тиск підвищується, а від тепла – знижується. Але при цьому надмірна спека та духота загрожує як гіпертонікам, так і гіпотонікам.

Тож бережіть себе та будьте здорові!