ОТРУЙНІ ЗМІЇ УКРАЇНИ. ЩО ВАРТО ЗНАТИ І ЯК УБЕРЕГТИСЯ

ОТРУЙНІ ЗМІЇ УКРАЇНИ. ЩО ВАРТО ЗНАТИ І ЯК УБЕРЕГТИСЯ

2021-04-20T15:52:55+03:00 20.04.2021|

З настанням теплих погодних умов ми частіше відвідуємо лісову місцевість, відпочиваємо на узбережжі річок та ставків. Водночас, із приходом активного тепла активними стають холоднокровні тварини, зокрема плазуни, а отже зростає ймовірність зустрітися з ними. 

Розповідаємо як відпочивати безпечно і як діяти, аби убезпечити себе у разі зустрічі зі змією.

Щорічно у світі отримують укуси понад 10 млн людей, а смертельні наслідки виникають у 20-100 тис. випадків.

В Україні змії активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх — у квітні–травні, під час шлюбного періоду. Другий пік — восени, у вересні, якраз припадає на грибний сезон.

Щороку жертвами отруйних змій стають десятки людей — переважно через власну необачність чи нерозважливість.
 

Отруйні змії України

У природі відомо про понад 230 отруйних змій, серед яких родина гадюкових налічує 60 різновидів. На території України живуть 6 отруйних змій.
 Гадюка звичайна — найбільш розповсюджений вид гадюки. В Україні звичайну гадюку можна зустріти в лісовій, лісостеповій зонах і в Карпатах. Навесні отрута гадюки більш токсична, ніж влітку. Гадюка зазвичай має зигзагоподібний малюнок по всьому тілу та малюнок у формі ІКС на голові. Виростає до 80 см.

Симптоми після укусу

Укус гадюки викликає наростаючий біль. За крововиливом розповсюджується затікання. При попаданні отрути в кров загальна реакція може розвиватися одразу або через деякий час — півгодини, годину. Найчастіше це відбувається через 15–20 хвилин. З’являється млявість, головний біль, нудота, інколи блювання, пришвидшений пульс, паморочиться голова. Але попри те, що отрута гадюки досить сильна, летальні випадки трапляються рідко.

Гадюка степова — найотрутніша з усіх, які водяться в Україні. Зустрічається вона в східних та південних регіонах країни, на узбережжі Чорного та Каспійського морів. Розпізнати її можна за сірим або оливковим відтінком та темним малюнком на спині і світлим черевцем. Хоча ця змія й маленька (зазвичай вона виростає не більше 55 см), однак дуже небезпечна.

Симптоми після укусу

Укус гадюки викликає: запаморочення, нудоту, високу температуру, тахікардію. Якщо вчасно не звернутися по медичну допомогу, це може призвести до летального випадку.
 Гадюка Нікольського — це «чорний кардинал» лісостепової частини України. Зазвичай водиться біля водойм, адже у воді пересувається швидше і краще, ніж по суші. Змія має повністю чорне забарвлення з яскравим хвостом і може сягати до одного метра в довжину.

Симптоми після укусу

Укус гадюки викликає: нудоту, озноб, запаморочення, судоми й навіть непритомність.
 

Гадюка Ренарда — єдина з гадюк України, що має природоохоронний статус і занесена до Червоної книги, як зникаючий вид. Поширена дуже нерівномірно, найбільше знахідок відомо з Причорноморської низовини і Слобожанщини. Живе в полиновому степу, балках із чагарником, лісосмугах.
 

Гадюка носата — найбільш рідкісна гадюка України, оскільки трапляється лише в окремих локалітетах півдня та сходу нашої країни. Живе в порослих лісом та чагарником балках та долинах рік. Смертельних випадків при укусах гадюки носатої ніколи не фіксували.
 

Важливо пам’ятати головне правило: змія НІКОЛИ не нападає першою.

Якщо її потурбували (випадково зачепили або наступили на неї) вона завжди перед нападом набуває загрозливої пози — згортається «калачиком», зигзгоподібно вигинає тіло, окремі види сильно шиплять.

При укусі отруйної змії видно чіткі, великі отвори від передніх зубів. У неотруйної, як правило, дрібні зуби у 2 ряди.
 

Як уберегтися від укусів змій

1. Одягайте відповідне вбрання.

Одягайте відповідний одяг, який захистить від укусів змій: високі черевики, довгі штани із цупкої тканини, які необхідно заправити в черевики.

2. Перевірте місце відпочинку.

Перш ніж сісти на траву, камінь, колоду, пошарудіть або постукайте палицею тощо, щоби налякати змію.

3. Не торкайтеся неперевірених об’єктів.

Не торкайтеся руками неперевірених об’єктів, бо змії часто ховаються під каменями, поваленими стовбурами дерев, скиртами сіна, трухлявими пнями.

4. Не рухайтесь.

Якщо побачили змію, не робіть різких рухів. Почекайте поки вона відповзе. Як правило, змія просто не бачить нерухомий об’єкт.
 

Хто в групі ризику:

  • Діти
  • Люди похилого віку
  • Люди зі слабким імунітетом
     

Що робити, якщо вас вкусила змія?

Потрібно якомога швидше потрапити до медичного закладу, адже тільки лікар може надати необхідну медичну допомогу.

При укусах змій надайте постраждалому домедичну допомогу:

1. Переконайтесь у відсутності небезпеки;

2. Забезпечте спокій та мінімум рухів;

3. Давайте постраждалому багато рідини (вода, чай, тощо);

4. При укусах в область кінцівки — знерухомте її за допомогою імпровізованої шини (палиці, дошки);

5. Накладіть на місце укусу чисту, стерильну пов’язку;

6. Якщо впевнені, що дія отрути нейротоксична (викликає параліч м’язів), — накладіть пов’язку, що тисне, вище місця укусу;

7. За можливості терміново транспортуйте постраждалого до медичного закладу;

8. Забезпечте постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Заборонено:

1. Намагатися видаляти отруту шляхом розрізання;

2. Намагатися припалювати місця укусу;

3. Накладати на місце укусу холодний компрес.
 

Докладніше в брошурі про змій України і правила безпечної поведінки з ними.