«Діабет у дітей розвивається дуже стрімко», – дитячий ендокринолог Тетяна Затірка.

«Діабет у дітей розвивається дуже стрімко», – дитячий ендокринолог Тетяна Затірка.

2020-11-16T09:34:04+02:00 14.11.2020|

Серед волинян – 4 762 людини хворіють на цукровий діабет І типу, тобто потребують ін’єкцій інсуліну. З них – 265 дітей. Захворюваність на діабет серед дітей, як і загалом, зростає. Чим він небезпечний і які симптоми мають насторожити батьків – пояснює лікар-ендокринолог дитячий з КП “Луцька міська дитяча поліклініка” Тетяна Затірка.

З її слів, дитячий діабет розвиватися може практично від народження. Наймолодшою дитиною, яка захворіла на діабет першого типу у Волинській області була шестимісячна. Загалом діабет небезпечний тим, що розвиваються дуже тяжкі ускладнення: він вражає судини очей, судини нирок, кінцівок. Також діабет небезпечний гострими ускладненнями – це можуть бути коми як від низького цукру, так і від високого – гіперглікемічна кома, яка небезпечна для життя дитини.

За останні роки, з слів Тетяни Затірки, діабет дуже помолодшав. Зараз багато дітей до трьох років з діабетом, хоча раніше це було великою рідкістю.

Цукровий діабет в дітей розвивається дуже стрімко, швидко. Як правило, батьки можуть навіть конкретно назвати місяць, коли дитина почала хворіти. Насамперед, батьки відзначають спрагу у дітей, діти починають багато пити. Випивають по декілька літрів рідини за день, спрагу вони відчувають і вдень, і вночі. Часто відвідують туалет. При цьому дитина багато їсть, має гарний апетит, проте різко втрачає вагу. Буває, що дитина за місяць втрачає 5 чи навіть 10 кг. Часто у дітей з’являється ацетон, батьки відзначають запах ацетону з рота, але основний симптом – це спрага.

Основна профілактика цукрового діабету – здоровий спосіб життя: правильне здорове харчування, обмеження вживання «швидких» вуглеводів, цукрозамінників, кольорової їжі, кольорової води, великої кількості цукерок. Овочі і фрукти, складні вуглеводи, здорове харчування і збереження нормальної маси тіла, фізична активність – основні аспекти профілактики цукрового діабету.

Коли дитині вперше  виставляється діагноз, вона потрапляє до лікарні, де з нею працює ендокринолог, навчає медсестра, дитина проходить школу діабету. Відповідно щомісяця в поліклініці діти отримують рецепти на інсулін і також їх постійно навчають стежити за своїм станом і контролювати його. Усім дітям, яким виставляється діагноз цукровий діабет оформляється соціальна допомога – інвалідність до 18 років. Щомісячну допомогу отримують батьки по догляду за дітьми. Також до підліткового віку сім’ї отримують додаткову допомогу. У Луцьку діє міська програма «Дитячий цукровий діабет», в рамках якої дітей забезпечують різними витратними матеріалами: тест-смужками для вимірювання рівня глюкози крові глюкометрами в домашніх умовах, голками для ін’єкцій. Діти, які отримують інсулін за допомогою інсулінових помп, також забезпечуються відповідними витратними матеріалами.