Інформування про імунопрофілактику

Новини

Імунопрофілактика – це метод індивідуального або масового захисту населення від інфекційних хвороб шляхом створення специфічного імунітету проти конкретного збудника. Щеплення сучасними вакцинами, що проведено відповідно до інструкції про їх медичне застосування є цілком обґрунтованим. Щороку завдяки вакцинації маємо можливість запобігти 2-3 млн. летальних випадків від дифтерії, правця, кашлюку, кору, 350 тис. випадків паралітичного поліомієліту, у сотні разів знижувати інфекційну захворюваність, а для окремих інфекцій досягти припинення передачі збудника, впливати на рівні вродженої патології.

Розрізняють   планову імунізацію , за епідемічними показаннями та рекомендовані щеплення. Планова загальна імунізація проводиться всьому населенню, яке досягло відповідного віку за відсутності клінічних протипоказань. Згідно із Законом України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” від 24.02.1994 (стаття 27) та Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” від 06.04.2000 (стаття 12) населення підлягає обов’язковій імунізації проти туберкульозу, поліомієліту, кашлюку, дифтерії, правця, кору.

Імунізація населення   проти інфекційних захворювань  проводиться відповідно до Національного календаря щеплень, який регламентовано наказом МОЗ України від 11.08.2014 №551 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів». Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, багряницю, епідемічний паротит, поліомієліт, правець, туберкульоз,  гепатит В. гемофільну інфекцію.

Необгрунтовані гіпотези та антивакцинальна пропаганда в ЗМІ призвели до зниження довіри з боку спільноти та зменшення кількості вакцинованих.

За  лютий 2018 року ситуація щодо охоплення дитячого населення вакцинацією наступна:

БЦЖ-вакцина – 12,2%;

Вакцина від поліомієліту –  7.43( найкраще прищеплені діти у 15 років -13,1%, найменше (2,3%)  діти  6 років.

Вакцина АКДП (дифтерія, правець, кашлюк, вводиться дітям до 6 років) – 6,6% ( на низький рівень охопленості даною вакциною  впливає негативне  відношення  батьків до цієї вакцини зокрема. Вакцина індійського виробника, містить цільноклітинний кашлюковий компонент , який подеколи  при введенні дає сильну місцеву та загальну реакію ( набряк, припухлість, почервоніння, свербіж у місці введення та підвищення температури тіла до 38-39 градусів).

Вакцина  ДП ( дифтерія, правець, вводиться дітям у 6 років) –  16,2%

Ваккцина АДП-м (дифтерія , правець. Вводиться дітям після 7 років та дорослим) – 11,4%

Вакцина КПК (кір, паротит , краснуха) – до 1 року  і старше – 20,4%, у 6 років – 9,3 %.

Вакцина від вірусного гепатиту В – 65,6%

Вакцина НІВ( проти гемофільної інфекції ) – 4,6%.

Тому сьогодні, коли ми забезпечені вакциною майже в повному обсязі   необхідно усім по-новому осягнути важливість імунізації, пригадати , що існує таке поняття, як колективний імунітет, який досягається лише при щепленні 95% населення.

Що більше людей мають імунітет до тієї чи іншої хвороби, то меншою є вірогідність виникнення захворювання та розвитку епідемії. Наприклад, якщо в дитячому колективі є одна не щеплена дитина, вона все-таки добре захищена від захворювання, оскільки їй немає від кого інфікуватися.

Звичайно, немає абсолютно безпечних вакцин, однак кількість ускладнень, що виникають після вакцинації, у сотні і тисячі разів менші від кількості випадків аналогічної патології, що спостерігається при інфекційних захворюваннях. Будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає!

В даний час в світі всі виробники вакцин проходять строгу процедуру отримання дозволу на застосування вакцин, яка передує початку використання препаратів у широкій медичній практиці. Вакцини можуть бути дозволені до застосування тільки після отримання експертної оцінки безпеки та ефективності відповідними контролюючими органами країни. Регуляторні органи проводять ретельну оцінку даних по кожній вакцині, зіставляючи ризик і користь майбутнього застосування вакцини у дітей.

Вакцинація дітей у місті проводиться по місцю проживання у дитячій поліклініці та центрах первинної медико-санітарної допомоги.   Діти, які відвідують дошкільні навчальні заклади та школи – прищеплюються у відділенні Профілактичних оглядів комунального закладу «Луцька міська дитяча поліклініка», що знаходиться на  пр.. Волі, 3а.

Лікар-педіатр чи лікар загальної практики-сімейний лікар перед вакцинацією повинен оглянути дитину та надати батькам усю необхідну інформацію стосовно процедури проведення вакцинації та ймовірних післявакцинальних реакцій, взяти письмову згоду на проведення щеплення.

 

Міський педіатр Світлана Ніколаєнко

Новини
Форум здоров’я для людей поважного віку

Сьогодні у актовому залі Волинського обласного госпіталю для ветеранів війни за підтримки  Волинської обласної ради,  Волинської обласної державної адміністрації та Луцької міської ради,  вперше відбувся форум здоров’я для людей поважного віку.    Для роботи у Форумі в якості учасників були запрошені  люди поважного віку 55+ Волинської області та України від …

Новини
Медичний кластер: нова віха реформ

 Про створення медичного кластера, як форми проведення медичної реформи у студії ТРК Аверс в програмі “Тема дня” розповіли: головний лікар КЗ “Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги” – Ігор Гнетньов, голова громадської організації “Захистимо людину” –  Олександр Слабенко, голова правління членської благодійної організації “Муніципальна лікарняна каса” – Федір Кошель. Перегляд програми за …

Новини
Медична реформа: як обрати лікаря своїй дитині?

Про те як обрати лікаря своїй дитині та підписати декларацію розповіла  – головний лікар КЗ “Луцька міська дитяча поліклініка” Оксана Лещинська у студії ТРК Аверс в програмі “Тема дня”. Перегляд програми за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Eie9KkcMJYM Управління охорони здоров’я Луцької міської ради