Інформування про імунопрофілактику

Новини

Імунопрофілактика – це метод індивідуального або масового захисту населення від інфекційних хвороб шляхом створення специфічного імунітету проти конкретного збудника. Щеплення сучасними вакцинами, що проведено відповідно до інструкції про їх медичне застосування є цілком обґрунтованим. Щороку завдяки вакцинації маємо можливість запобігти 2-3 млн. летальних випадків від дифтерії, правця, кашлюку, кору, 350 тис. випадків паралітичного поліомієліту, у сотні разів знижувати інфекційну захворюваність, а для окремих інфекцій досягти припинення передачі збудника, впливати на рівні вродженої патології.

Розрізняють   планову імунізацію , за епідемічними показаннями та рекомендовані щеплення. Планова загальна імунізація проводиться всьому населенню, яке досягло відповідного віку за відсутності клінічних протипоказань. Згідно із Законом України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” від 24.02.1994 (стаття 27) та Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” від 06.04.2000 (стаття 12) населення підлягає обов’язковій імунізації проти туберкульозу, поліомієліту, кашлюку, дифтерії, правця, кору.

Імунізація населення   проти інфекційних захворювань  проводиться відповідно до Національного календаря щеплень, який регламентовано наказом МОЗ України від 11.08.2014 №551 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів». Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, багряницю, епідемічний паротит, поліомієліт, правець, туберкульоз,  гепатит В. гемофільну інфекцію.

Необгрунтовані гіпотези та антивакцинальна пропаганда в ЗМІ призвели до зниження довіри з боку спільноти та зменшення кількості вакцинованих.

За  лютий 2018 року ситуація щодо охоплення дитячого населення вакцинацією наступна:

БЦЖ-вакцина – 12,2%;

Вакцина від поліомієліту –  7.43( найкраще прищеплені діти у 15 років -13,1%, найменше (2,3%)  діти  6 років.

Вакцина АКДП (дифтерія, правець, кашлюк, вводиться дітям до 6 років) – 6,6% ( на низький рівень охопленості даною вакциною  впливає негативне  відношення  батьків до цієї вакцини зокрема. Вакцина індійського виробника, містить цільноклітинний кашлюковий компонент , який подеколи  при введенні дає сильну місцеву та загальну реакію ( набряк, припухлість, почервоніння, свербіж у місці введення та підвищення температури тіла до 38-39 градусів).

Вакцина  ДП ( дифтерія, правець, вводиться дітям у 6 років) –  16,2%

Ваккцина АДП-м (дифтерія , правець. Вводиться дітям після 7 років та дорослим) – 11,4%

Вакцина КПК (кір, паротит , краснуха) – до 1 року  і старше – 20,4%, у 6 років – 9,3 %.

Вакцина від вірусного гепатиту В – 65,6%

Вакцина НІВ( проти гемофільної інфекції ) – 4,6%.

Тому сьогодні, коли ми забезпечені вакциною майже в повному обсязі   необхідно усім по-новому осягнути важливість імунізації, пригадати , що існує таке поняття, як колективний імунітет, який досягається лише при щепленні 95% населення.

Що більше людей мають імунітет до тієї чи іншої хвороби, то меншою є вірогідність виникнення захворювання та розвитку епідемії. Наприклад, якщо в дитячому колективі є одна не щеплена дитина, вона все-таки добре захищена від захворювання, оскільки їй немає від кого інфікуватися.

Звичайно, немає абсолютно безпечних вакцин, однак кількість ускладнень, що виникають після вакцинації, у сотні і тисячі разів менші від кількості випадків аналогічної патології, що спостерігається при інфекційних захворюваннях. Будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає!

В даний час в світі всі виробники вакцин проходять строгу процедуру отримання дозволу на застосування вакцин, яка передує початку використання препаратів у широкій медичній практиці. Вакцини можуть бути дозволені до застосування тільки після отримання експертної оцінки безпеки та ефективності відповідними контролюючими органами країни. Регуляторні органи проводять ретельну оцінку даних по кожній вакцині, зіставляючи ризик і користь майбутнього застосування вакцини у дітей.

Вакцинація дітей у місті проводиться по місцю проживання у дитячій поліклініці та центрах первинної медико-санітарної допомоги.   Діти, які відвідують дошкільні навчальні заклади та школи – прищеплюються у відділенні Профілактичних оглядів комунального закладу «Луцька міська дитяча поліклініка», що знаходиться на  пр.. Волі, 3а.

Лікар-педіатр чи лікар загальної практики-сімейний лікар перед вакцинацією повинен оглянути дитину та надати батькам усю необхідну інформацію стосовно процедури проведення вакцинації та ймовірних післявакцинальних реакцій, взяти письмову згоду на проведення щеплення.

 

Міський педіатр Світлана Ніколаєнко

Новини
Проведення підписної кампанії «Лікар для кожної сім’ї» у комунальному закладі «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги №3»

Начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради Микола Якимчук  відвідав з робочим візитом  КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги №3», де ознайомився з ходом виконання вимог  наказу МОЗ України від 19.03.2018 №503 “Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає …

Новини
Продовження ознайомлення із закладами охорони здоров’я м. Луцька

У рамках  проекту «Рятуємо по-європейськи», начальник управління охорони здоров’я Луцької міської  ради  Микола Якимчук продовжив ознайомлювати делегацю  з Республіки Польща з роботою комунальних медичних  закладів. Представники делегації  на чолі з старостою Бартошицького повіту Войцехом Прокоцьким відвідали Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф,  де ознайомилися з роботою централізованої …

Новини
Налагодження співпраці між закладами охорони здоров’я м. Луцька та м. Бартошице Республіки Польща.

У рамках проекту «Рятуємо по-європейськи», який організований закладами освіти  м. Луцька (координатор  директор КЗ «Луцька гімназія №4 імені Модеста Левицького» Олександр Мишковець)  та зі сторони Республіки Польща (директор об’єднання шкіл понад гімназійних №2 імені Елізи Ожешкової м. Бартошице  Варміно – Мазурського воєводства Збігнєв Петшак)  начальник управління охорони здоров’я Луцької міської  …