Міжнародний день стоматолога

Новини

Міжнародний день стоматолога  – професійне свято стоматологів та зубних лікарів, який відзначається по всій планеті щорічно, 9 лютого. Україна відзначає Міжнародний день стоматолога з 1993 року.

            

 

 

Незважаючи на те, що стоматологія є однією з найдавніших галузей медицини, День стоматолога – порівняно молоде професійне свято. Дата святкування Міжнародного дня стоматолога вибрана не випадково. Свято зубних відзначається в день шанування католицькою церквою християнської мучениці Аполлонії Олександрійської, яку страшними тортурами намагалися змусити відректися від християнства. Атрибутами святої Аполлонії, відповідно до характеру мук, стали зуби або щипці. Свята жінка витримала все, і коли їй пригрозили стратою на багатті (9 лютого 249 року), вона сама зробила крок в полум’я.

На початку 18 століття з подачі засновника наукової стоматології П’єра Фошара символом професії  відбуваються знакові зміни – перехід від консервативного видалення зубів до їх збереження та відновлення. А люди, які надають стоматологічну допомогу, об’єднуються в єдине професійне співтовариство. На сьогоднішній день професія стоматолога є однією з найбільш затребуваних.

Цікава інформація.

 1. Емаль є найтвердішою тканиною в усьому організмі. Та ми все одно не рекомендуємо Вам використовувати зуби для відкриття пляшок чи розкушування горіхової шкаралупи:)
 2. Зуби починають формуватися ще до того, як Ви народилися.
 3. Відбитки зубів кожної людини такі ж унікальні, як і відбитки пальців.
 4. Протягом життя людина, в середньому, виробляє 25 тис. літрів слини – цього достатньо, аби заповнити 2 басейни!
 5. Правші частіше пережовують їжу правою стороною щелепи, а лівші- лівою.
 6. В середньому людина чистить зуби протягом 45-70 секунд, хоча стомотологи рекомендують робити це протягом 2-3 хвилин!
 7. Зубний наліт формують більше 300 видів бактерій.
 8. Якщо Ви не користуєтеся флосом (зубною ниткою), то Ви не очищуєте 40% поверхні Ваших зубів.
 9. Першими зубними щітками були гілочки дерев- саме їх жування допомагало очистити зуби.
 10. Люди, які п’ють 3 і більше склянки солодкої води на день мають на 62% більше уражень зубів. Адже в 1 склянці содової – 10-12 чайних ложок цукру.

Зуби наших діточок також потребують догляду і ретельної гігієни.

 1. У Вашого маляти прорізалися перші зубки! ( в середньому у віці 6-8 місяців). Саме в цей час варто розпочати щоденний регулярний догляд за ними- двічі на день протирайте зубки м’якою тканиною, змоченою у теплій кип’яченій воді або спеціальними силіконовими щіточками, що одягаються на палець дорослого.  Рухи, які Ви здійснюєте при чистці зубів мають бути вимітаючими, від ясен до різального краю зуба чи до жувальної поверхні.
 2. З часом, коли зубів стане більше, можна перейти на використання дитячих зубних щіток, з маркуванням віку ( зазвичай на них присутній надпис 0+, 0-3..).Дуже важливо користуватися саме дитячими щітками, адже ворсинки в них значно м’якші ніж в дорослій щітці, та й розмір самої робочої частини щіточки буде зручним для маленького ротика.
 3. Пам’ятайте, що привчити дитину до регулярної чистки ( 2 рази на день, вранці та ввечері) можна лише власним прикладом. Адже діти дуже полюбляють копіювати дорослих. Не змушуйте дитину чистити зуби, зробіть цей процес захопливою грою, аби дитина сама нагадувала Вам про щоденні ритуали гігієни.
 4. Правильно і повноцінно дитина зможе очистити зуби лише після 6 років, тому контролюйте цей процес і, в разі необхідності, дочистіть зуби Вашого маляти самостійно. Рекомендуємо також час від часу перевіряти, наскільки ретельно чистить зуби дитина старше 6 років.
 5. Зубні пасти. Вважається, що використання зубної пасти можливе тоді, коли дитина навчилася її спльовувати, а не ковтати. І навіть в цьому разі кількість пасти повинна бути мінімальною, як горошинка.
 6. Жувальна гумка не є заміною чистки зубів і несе більше шкоди, аніж користі. Якщо ж все-таки Ви дали гумку Вашій дитині, то прослідкуйте за тим, аби це відбулося після їжі і жування її тривало не більше 5 хв.
 7. В умовах подорожі чи хвороби, не нехтуйте чисткою зубів!

Ну і ще кілька порад, аби зберегти усмішку Вашої дитини здоровою та сяючою:

 • Обмежте вживання солодощів Вашою дитиною (особливо між прийомами їжі). Карієс розвивається тоді, коли на зубах  залишки вуглеводної їжі. Саме зі залишки бактерії перетворюють на кислоту, що руйнує зуби. Варто пам’ятати, що, ЧИМ ЧАСТІШЕ І ТРИВАЛІШЕ прості вуглеводи знаходяться в роті, тим більш шкідлиа їх дія. Спробуйте давати вуглеводи після основного прийому їжі або у вихідний день і, одразу після цього, проконтролюйте, аби Ваша дитина прополоскала рот.
 • Соки та інші солодкі напої варто пити через соломинку.
 • Особиста гігієна: не можна давати дитині ложку, яку Ви самі щойно облизали чи, з якої пробували їжу. Те саме стосується і сосок!
 • Слідкуйте за тим, аби Ваш малюк використовував зуби “за призначенням”: активно жував, гриз тверді овочі і фрукти, не брав до рота сторонніх предметів, не смоктав і не кусав пальці, щоки, язик, губи.
 • Регулярно оглядайте зуби Вашої дитини. Якщо Ви помітили будь-які зміни, що Вас насторожили (білі,жовті, темні плями, заглибини на емалі, неспокій дитини при торканні до зубів, їх чищенні, кровоточивість ясен тощо), обов’язково негайно зверніться до стоматолога! Адже перші ознаки карієсу є оборотними, їх можна вилікувати. Крім того, зміни в ротовій порожнини часто можуть бути проявом тих чи інших хвороб організму в цілому. Побачивши такі зміни, стоматолог скерує Вас до необхідного спеціаліста. Вчасно виявлена хвороба – половина успіху в її виліковуванні.
 • Регулярно відвідуйте стоматолога – кожні 6 місяців. Адже профілактика- найкращий спосіб  зберегти зуби здоровими!

Бажаємо Вам та Вашим малюкам потребувати лише профілактики, а не лікування!

 

 

Управління охорони здоров’я Луцької міської ради

 

Новини
Чергова зустріч робочої групи з паліативної допомоги

Сьогодні  в актовому залі  КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» відбулася  робоча зустріч з обговорення розвитку паліативної допомоги в м. Луцьку в якій взяли участь представники закладів первинної медико-санітарної допомоги. З вступним словом до присутніх звернулася завідувачка інформаційно-аналітичним відділом при управлінні охорони здоров’я Луцької міської ради Тетяна Князькова, де розповіла про …

Новини
19 травня Всесвітній день сімейного лікаря

Сімейний лікар – це комплексний постійний нагляд та турбота за Вашим станом здоров’я. Це людина, яка день за днем буде допомагати Вам та Вашій родині залишатися здоровими та жити повноцінним життям. Бажаємо вам міцного здоров’я, особистого щастя, родинного затишку, успіхів і наснаги. Хай ваш високий професіоналізм, доброта, чуйність, відданість вселяє …

Новини
Всеукраїнська науково-практична конференція інфекціоністів у м. Луцьку

Сьогодні розпочалася науково-практична конференція «кров’яні інфекції як загальнодержавна програма». Організатори конференції –   Всеукраїнська Асоціація інфекціоністів. У форумі взяли участь більше сотні лікарів різних спеціальностей (інфекціоністи, терапевти, педіатри, лікарі загальної практики-сімейної медицини, організатори охорони здоров’я, спеціалісти профілактичної медицини. Відкрив конференцію президент Всеукраїнської асоціації інфекціоністів, академік НМАН України, засужений діяч науки і …