Про епідемічну ситуацію на кір у місті, області та Україні

Новини

У Луцькій міській раді  відбулася оперативна нарада у якій начальник управління охорони здоров’я міської ради Микола Якимчук інформував про епідемічну ситуацію на кір у місті, області та Україні.

Згідно даних центру громадського здоров’я МОЗ України у 2017 році було зареєстровано  4 тис. 782 випадків кору в Україні.  Протягом перших двох тижнів нового, 2018 року, в Україні на кір захворіли 1285 осіб – 856 дітей і 429 дорослих. Всього з моменту початку спалаху в Україні померло 8 людей.

З жовтня 2017 року на Волині зареєстровано 49 випадків кору в 7 районах області та містах Луцьк та Ковель. Із числа захворілих майже 76% становлять діти. Питома вага не щеплених складає понад 69%. У 67% хворих діагноз підтверджено вірусологічно.

Всього у області з початку 2018 року зареєстровано 9 випадків кору (Любомльський район – 2, Рожищенський район – 1 (дитина приїжджа з м. Одеса), Турійський район – 2, Луцький район — 1 та у м. Ковель – 3). Чотири випадки серед дорослих та 5 серед дітей. Вірусологічно підтверджено 5 випадків (56%).

Щодо ситуації у  Луцьку, то в листопаді 2017 року під час спалаху кору захворіло 20 дітей і один дорослий .  П’ятеро дітей мали по одному щепленню. Всі інші захворівші діти були не щеплені ( згідно календаря щеплень необхідно мати дві вакцинації – у 1 і 6 років).

Специфічного лікування проти цієї інфекції немає не лише в Україні, але і в цілому світі. 1 із 900 хворих помирає. Переважно хворіють ті, хто не був вакцинований проти кору.

Є лише один спосіб захиститися від цієї хвороби – вакцинуватися,  лише вакцинація створює імунітет від цієї хвороби.  Для не щепленої особи після контакту з хворим вакцина може використовуватися для екстреної профілактики захворювання,  у такому разі слід вакцинуватися упродовж 72 год. від моменту контакту.
Начальник управління  виступив із закликом  до  батьків вакцинувати дітей, щоб вберегти їх від цього небезпечного захворювання, де наголосив, що вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію — у 6 років. Отримання двох доз вакцини КПК (у 12 міс та 6 років) достатньо аби забезпечити дитині ефек тивний захист від кору.

Микола Якимчук наголосив, що щеплення проводяться в кабінетах щеплень міської дитячої поліклініки та центрів первинної медико-санітарної допомоги. Бельгійська тривалентна вакцина проти кору, епідпаротиту та краснухи безпечна, надійна, якісна  та ефективна, адже цю вакцину використовують не лише в Україні, але і в багатьох інших європейських країнах. У  даний час є у наявності але недостатньо для забезпечення потреби.  Очікується чергове централізоване поступлення в регіон. Незважаючи на те, що кір традиційно вважають так званою «дитячою» хворобою, їй піддаються і дорослі люди, більш того, кір у дорослих протікає набагато важче.

Дана недуга належить до розряду гострих інфекційних хвороб і викликається специфічним видом вірусу. Для поширення захворювання необхідні три умови: хворий на кір (джерело інфекції), повітряно-крапельний механізм передачі вірусу і сприйнятливий до захворювання організм. Хвора людина є заразною не лише тоді, коли вже є ознаки захворювання, але і за кілька днів до їх виникнення.

Починається захворювання зі слабкості та млявості, порушення сну і апетиту, різкого підвищується температура до 39-40˚С і вище. Сухий кашель, червоні повіки, сльозотеча, гнійний кон’юнктивіт, далі з’являється рясний яскраво-червоний висип, котрий характеризується послідовністю зверху вниз – на обличчі, за вушною раковиною, на волосистій частині голови, шиї, тілі, кінцівках. Висип має тенденцію до злиття й утворення більших плям, що виступають над поверхнею шкіри. З появою таких симптомів, необхідно не зволікаючи звернутись до лікаря.

За 12 місяців у місті Луцьку вакциновано від кору:

КПК у 1 рік – 100%

КПК у 6 років – 82,1 %

Усього разом -91% щеплених. Для створення колективного імунітету необхідно 95-98 відсотків щеплених.

На залишку перебуває  на сьогодні 810 доз вакцини КПК.

Встановлено, що переважна більшість дорослих не мають даних про отримані в дитинстві щеплення проти кору та не знають свого вакцинального статусу. Для усіх бажаючих громадян, вірусологічна лабораторія ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» має можливість провести визначення рівня антитіл в крові до вірусу кору. Вартість такого дослідження є найнижчою в області і становить 47 грн. 27 коп. При відсутності імунітету до кору, необхідно зробити щеплення, котре рекомендується проводити в будь якому віці.

В зв’язку із погіршенням епідемічної ситуації з кору в Україні та області значно зросла кількість бажаючих провести щеплення. Виконання обсягів вакцинації в 1 рік у 2017 році зросло майже в 3 рази в порівнянні з  2016 роком і становить 100% від запланованого обсягу, ревакцинації в 6 років зросло в понад 4 рази і становить 82%. Проте, відсоток імунізованих проти кору, тобто, колективний імунітет, має бути не менше 95-98% від числа підлягаючих осіб. В таких колективах інфекція не поширюється.

Також загрозливою є ситуація з дифтерією. У Міністерстві охорони здоров’я попереджають, що Україні загрожує епідемія дифтерії. Хвороба – підступна. Майже два тижні симптоми можуть не проявлятися. А закінчитися може – летально.

В  Україні зараз найнижчий рівень вакцинації від дифтерії у Європі та за роки незалежності. Щеплення мають менше половини дітей, ще менше – дорослих. І це може стати причиною для різкого спалаху захворювання.

Дифтерія – це важке інфекційне захворювання, яке блокує дихальні шляхи. На ранніх стадіях симптомами нагадує звичайне ГРВІ. Різке підвищення температури, почервоніння та набряк горла, що супроводжується болем. А ще набряк шиї та лімфовузлів. На мигдалинах, зівному язичку та дужках з’являється плівка сіро-білого кольору. Інкубаційний період триває від двох до десяти днів.

Ліки від дифтерії існують – це спеціальна сироватка, якої в Україні лише дев’ятсот доз. І навіть із нею ризик померти – 20%. Тож лікарі радять – вакцинуватися. «АКДП» – так називається комплексна вакцина від коклюшу, дифтерії та правця. «ДП» та «ДП-м» комплексна вакцина від дифтерії та правцю.

В Україні наявна вакцина індійського виробництва (АКДП, ДП-м) та  вакцина болгарського виробництва (ДП)

Дорослим роблять ревакцинацію що десять років. Дітей щеплюють – у два, чотири, шість та вісімнадцять місяців. Потім – у шість та шістнадцять років. Надалі щеплення проводять кожні 10 років.

Побічних реакцій після щеплення переважно немає.  Може відмічатися біль,почервоніння та припухлість у місті введення. Реакція проходить протягом трьох днів. Головним протипоказанням є алергія на компонент курячого білка. У такому випадку після введення вакцини може статися анафілактичний шок. Однак це – рідкість, кажуть лікарі.

Через низький рівень вакцинації у 90-х роках в Україні вже був спалах дифтерії. Тоді захворіло 20 тисяч українців.   Наразі ж в Міністерстві охорони здоров’я реєструють до шести випадків захворюваності на дифтерію серед дорослих на рік.

Станом на сьогодні у місті Луцьку  також незадовільна ситуація з щепленнями від дифтерії та правцю наголосив начальник управління охорони здоров’я Микола Якимчук,а саме:

  • АКДП до 1 року – 19,5%;
  • АКДП після 1 року -37,1%;
  • АДП у 6 років -56,1%;
  • АДП у 7 років – 18%;
  • АДП-м у 16 років -40,8%;
  • АДП-м у 16-18 років – 48,8 %;
  • АдП- м у дорослих -26,3%.

На залишку перебуває 3417 доз вакцини АКДП, 1788 доз вакцини ДП та 4857 доз вакцини ДП-м.

Вакцини для проведення щеплень у місті є достатньо, однак батьки під впливом соціальних мереж та інших суб’єктивних факторів відмовляються від проведення вакцинації, мотивуючи свою відмову  небажанням проводити щеплення  нібито «неякісною індійською вакциною».

Також було проінформовано про стан захворюваності ГРВІ та грип. За чотири тижні 2018 року у місті  на ці інфекції захворіло 2189 людей, (на 30% більше ніж у попередньому тижні), з них діти до 18 років-1418 (65% від усіх захворілих). Показник захворюваності є нижчим на 30% від розрахованого епідпорогу.

Поєднання відповідального ставлення до власного здоров’я,  здоров’я своїх дітей, усієї громади міста, належної організаційної роботи КЗ, щодо запобігання поширення інфекційних захворювань, проведення щеплень, регулярного централізованого поступлення  імунобіологічних препаратів дасть гарантію епідеміологічного благополуччя міста.

 

 

 

Управління охорони здоров’я Луцької міської ради

 

 

Новини
Медичний кластер: нова віха реформ

 Про створення медичного кластера, як форми проведення медичної реформи у студії ТРК Аверс в програмі “Тема дня” розповіли: головний лікар КЗ “Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги” – Ігор Гнетньов, голова громадської організації “Захистимо людину” –  Олександр Слабенко, голова правління членської благодійної організації “Муніципальна лікарняна каса” – Федір Кошель. Перегляд програми за …

Новини
Медична реформа: як обрати лікаря своїй дитині?

Про те як обрати лікаря своїй дитині та підписати декларацію розповіла  – головний лікар КЗ “Луцька міська дитяча поліклініка” Оксана Лещинська у студії ТРК Аверс в програмі “Тема дня”. Перегляд програми за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Eie9KkcMJYM Управління охорони здоров’я Луцької міської ради

Новини
Начальник управління охорони здоров’я Микола Якимчук у студії ТРК Аверс

15 червня у програмі “Тема дня” на телеканалі ТРК Аверс  начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради Микола Якимчук розповів про урочисті заходи  у  комунальних лікувально-профілактичних закладах м. Луцька з нагоди професійного свята – Дня медичного працівника. Програму  пропонуємо переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=5iclHnjXgoA   Управління охрони здоров’я Луцької міської ради